Autobusový výlet Ratibořice a Náchod

Vybrat cíl na náš předprázdninový výlet bylo tentokrát velmi snadné.

Božena Němcová – naše snad nejnárodnější spisovatelka – se narodila v r.1820 a letos si připomínáme, a tedy slavíme 200 let od jejího narození. A my jsme si vybrali Ratibořice, kde malá Barunka tehdy Panklová, prožila několik krásných let se svou rodinou a babičkou, a o kterých napsala svou knihu vzpomínek na dětství – Babička. 

Ratibořický zámeček je velmi půvabná stavba.  Původně tu byla postavena v 15. stol. tvrz, která často měnila majitele a také svoji podobu až do dnešního empirového vzhledu. Prošli jsme místnostmi vybavenými krásným nábytkem, kde dnes už vůbec nic nepřipomíná, že za 2. svět. války byl zámek zpustošen německou armádou. Pochopitelně jsme se potom prošli údolím ke Starému bělidlu a Viktorčinu splavu. Počasí nám přálo, bylo krásně slunečno a nic nepřipomínalo uplynulé dny, kdy řádily bouřky a povodně.   

Další zastavení bylo v Náchodě. Robustní stavba náchodského zámku se impozantně a malebně vypíná na návrší nad městem. Založen byl jako gotický hrad v polovině 13. stol. Dnešní zámek je velmi členitý a má renesanční podobu se zajímavými barokními a rokokovými prvky. Kromě krásného nábytku jsou na stěnách nádherné rozměrné bruselské gobelíny, které si z Belgie přivezl tehdejší majitel J. Piccolomini a je nejcennějším souborem gobelínů u nás. 

První pololetí jsme zakončili tímto krásným výletem a věřím, doufám, že všichni /velký autobus byl zaplněn do posledního místečka/ se budeme těšit na další setkávání.  

Eva Šulová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *