Výlet do Prahy – Tančící dům

Dnes jsme se rozjeli do Prahy na prodlouženou retrospektivní výstavu světoznámého výtvarníka , designéra a architekta Bořka Šípka . Výstava je umístěna v nepřehlédnutelné stavbě pojmenované Tančící dům, který přitahuje oči všech návštěvníků Prahy, i když někteří mají k jeho vzhledu výhrady. Tento dům byl postaven v proluce na nábřeží. Činžovní dům, který zde původně stál, byl omylem zasažen při bombardování Prahy v r 1945, kdy si americké letectvo spletlo Prahu s Drážďany.
S prvními návrhy, jak toto místo zaplnit, přišel arch Milunič spolu s Václavem Havlem, který bydlel v sousedním domě. Původně navrhovali dům s knihovnou, kavárnou a divadlem . Dnes má tento dům prostory kancelářské , konferenční ,galerijní a dokonce hotelové.
My jsme navštívili galerii, která ve třech patrech vystavuje unikátní díla Bořka Šípka. Nejen skleněné předměty – vázy, karafy, lustry, lampy – vše v nevšední barevnosti a tvarové rozmanitosti, ale byl tu také vystaven i nábytek, který vlastnoručně vyrobil . Dokonce byly vystaveny prototypy skleněných objektů , které dosud nikdy nebyly vystaveny . V malém sálku jsme měli možnost shlédnout film, který přibližoval práci Bořka Šípka při tvorbě prvních náčrtů a také při práci se skláři, kteří realizovali jeho představy.
Po prohlédnutí výstavy jsme vyjeli až úplně nahoru, ke jsme se při kávě mohli radovat z nádherných pohledů na Prahu dokonale osvětlenou měkkým podzimním sluncem .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *