Kolíne, Kolíne, stojíš v pěkné rovině…….

Kdo by neznal – alepoň z našich vrstevníků – tuto  píseň, kterou  v úpravě pro  dechový orchestr  zpopularizoval  Fr. Kmoch  a která zněla i na slavných festivalech dechové hudby v Kolíně. Tyto mezinárodní festivaly dechových hudeb už zase po „kovidové“ dvouleté přestávce pokračují. Letos  ve dnech  10.a 11. června  to už bude 58. festival , kdy na  kolínském  Karlově náměstí  bude hrát mnoho různých dechovek a určitě i zazní   “ Kolíne, Kolíne….“

A co nabízí královské město Kolín turistům?   Poprvé je připomínáno r. 1261, založeno králem Přemyslem Otakarem II. ,  a jako téměř každé město prožívá období rozkvětu , ale i katastrof.

  Nejcennější památkou a i dominantou je děkanský chrám sv. Bartoloměje, jehož  stavba byla zahájena krátce po založení města  v polovině 13. stol , ale hned r. 1349 vyhořel.  Na jeho obnově se podílel  slavný Petr Parléř, kterého do Kolína poslal Karel IV.  Dodnes je obdivován jako jedno z nejoriginálnějších děl gotické architektury.      Centrum života historického a současného života je Karlovo náměstí.  Kromě malebné radnice je tu dalších 22 domů ze XIII. a XIV. století a kontrastuje jim moderní architektura funkcialistického domu těsně vedle radnice. Rovněž je v blízkých uličkách i  několik domů t.zv. rondokubismu, kde přísné linie   kubismu  změkčují oblé prvky.       Také lze navštívit Kostnici,v barokní budově  v prostoru  bývalého městského hřbitova / podobná  kostnice je v Sedlci/.   A v samostatně stojící věži Zvonici je možné vidět  restaurovaný chrámový poklad.     A dále ještě –   Regionální muzeum,  kolínský hámek, zahrady na parkánech,   Masarykův most s elektrárnou, synagogu a jeden z nejstarších židovských hřbitovů, kde je pohřben syn legendárního rabína Jehudy Lowa, to vše můžete vidět v Kolíně.  Do Kolína můžete je vlakem , autobusem  nebo autem, tak, jak se rozhodli členové našeho Klubu seniorů –  a k tomu ještě trochu pěkného počasí, což se zrovna  v den tohoto našeho zájezdu trochu nepodařilo.   

                                                                                                                               Eva Šulová