Autobusový výlet do Písku a Strakonic

Dne 25. 04. 2023, jsme s klubem jeli navštívit 2 krásná města s bohatou historií – Písek a Strakonice. Přestože předpověď počasí nebyla příznivá, měli jsme velké štěstí, že zrovna v místech, kde jsme byli, nepršelo a dokonce část dne i svítílo sluníčko.

Písek

Protože nás bylo 45 lidí, rozdělili jsme se na dvě skupiny a vyrazili do města na komentované prohlídky. Obě skupiny se prošly po zajímavých památkách historického centra královského města Písku. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí z dějin města, také mnoho o slavných osobnostech, které zde žily – např. Fráňa Šrámek, Adolf  Heyduk, Mikoláš Aleš a mnoho dalších.

První skupina si také prohlédla vodní elektrárnu, kterou Křižík postavil, aby zavedl první trvalé městské elektrické osvětlení. Druhá skupina zase naštívila secesní byt Adolfa Heyduka, kde je zachované krásné původní vybavení.

 

Strakonice

Po obědě jsme jeji do nedalekých Strakonic, kde jsme na hradě prošli 2 okruhy. První byla úplně nová expozice Maltézský řád o vzniku, poslání a vztahu řádu k městu Strakonice. Druhý okruh nás seznámil s textilní výrobou strakonické firmy Fezko, viděli jsme ČZ motorky a kola, loutky, dudy a dozvěděli jsme se něco o dudácké historii. Viděli jsme Kapitulní síň s ambitem a černou kuchyni. Ti zdatnějšní ještě zdolali věž Rumpál, ostatní zakončili tento velmi zajímavý výlet u kávy a zmrzliny. 
                                                                                                                                                                                                                                 Standa Kout