18. 10. 2022 – výlet Praha – ČNB

Dnes jedeme do  Prahy, do České národní banky Na Příkopě 28, nikoliv abychom vybrali peníze , ale abychom se podívali  na výstavu o penězích.  Ta je v bývalé vstupní hale, dnes je zde Návštěvnické centrum, ve kterém je nainstalována výstava, která návštěvníkům představuje svět peněz a ekonomiky .  Ve velké dvoraně jsou prostorově zajímavě umístěné velké panely, keré postupně provádějí návštěvníky touto částí výstavy.   Na panelech jsou vysvětlovány různé pojmy, mohli jsme si sestavovat malé křížovky, porovnávat ve vitrinách pravé bankovky s různými padělky   a teď cituji  “ jsou zde unikátní edukativní interaktivní prvky, které umožňují návštěvníkům vydat se za měnou a pochopit, že každý z nás je její součástí“.  Ještě jsme sešli
do dolního podlaží, do prostoru bývalého trezoru. Velmi , ale opravdu velmi mohutnými trezorovými dveřmi  jsme vešli do prostoru, kde jsme si mohli  prohlédnout celou historii vývoje peněz.  Od směnného obchodu  až k elektronickému bankovnictví.  Množství krásných mincí bylo působivě umístěno ve vitrinách s podrobnými popisky , také jsme si mohli sáhnout na  doopravdickou zlatou cihlu a zjistit, že  je doopravdy k neuzvednutí.  Samozřejmě, že nejvýraznější, největší a nejzářivější byla  zlatá „mince“, jejíž hodnota je vyčíslena na 100 000 000 Kč.     
Opuštíme tyto zajímavé prostory a přejíždíme na diametrálně odlišnou druhou výstavu.

Emma Srncová
Výstava z děl Emmy Srncové  v budově Novoměstské radnice byla instalována  k jejím 80 narozeninám. Byla členkou Černého divadla / svého manžela/ Jiřího Srnce.  A  s tímto poetickým divadlem sjezdila snad celý svět.   K výtvarnému umění se vlastně dostala až když z Černého divadla odešla. A její obrázky jsou také plné něhy a poetiky. Stačí se na její obrázek podívat a začnete se usmívat.

 Eva Šulová

,